Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

Våra framgångar genom tiderna
VM-medaljer

Arto Ala-Häivälä: Brons -80kg (2005 Tyskland)
Arto Ala-Häivälä: Brons mönster 4-6 dan (2011 Nya Zealand)
Marit Larsson: Brons lagkross (2011 Nya Zealand)
Mirja-Karin Pettai: Brons lagkross (2013 Spanien)
Isabelle Schander: Silver -75kg (2015 Italien)
Arne Kästel: Brons lagkamp (2017 irland)
Totalt: 0 guld, 1 silver och 5 brons


EM-medaljer

Arto Ala-Häivälä: Guld lagkamp (2004 Finland)
Arto Ala-Häivälä: Silver -80kg (2005 Italien)
Arto Ala-Häivälä: Brons lagkamp (2005 Italien)
Marit Larsson: Brons -70kg (2008 Polen)
Marit Larsson: Silver lagkamp (2008 Polen)
Marit Larsson: Guld lagkamp (Sverige 2010)
Arto Ala-Häivälä: Silver lagkamp (Sverige 2010)
Arto Ala-Häivälä: Brons lagkamp (Slovakien 2011)
Andreas Uppström: Brons lagkamp (Slovakien 2011)
Arto Ala-Häivälä: Silver lagkross (Slovenien 2012)
M-K Pettai: Silver lagkross (Sverige 2013)
M-K Pettai: Brons lagkamp (Sverige 2013)
M-K Pettai & Sofia Gustavsson: Brons lagkamp (Skottland 2015)
Totalt: 2 guld, 5 silver och 6 brons


World Cup medaljer
Emma Hoffström: Silver +65kg juniorer (Ungern 2016)
Totalt: 0 guld, 1 silver och 0 brons


European Cup medaljer
Arto Alahäivälä: Brons -80kg (Finland 2007)
Mathias Schönning: Brons +80kg färgbälten (Finland 2007)

Arto Alahäivälä: Silver lagkamp (Polen 2009)

Frenki Rukaj: Guld mönster 1 dan juniorer (Polen 2017)

Antipas Tersenidis: Brons -75kg juniorer (Polen 2017)
Totalt: 1 guld, 1 silver och 3 brons

Svenska mästare

Under åren har klubben tagit totalt 55 SM-guld fördelade enligt nedan.

Arto Ala-Häivälä (Södermalm)
  • 2004: Kamp -80kg
  • 2005: Kamp -84kg (Kickboxning)
  • 2007: Kamp -80kg
  • 2008: Mönster div. 3 dan
  • 2008: Kamp -80kg
  • 2009: Kamp -80kg
  • 2010: Mönster div. 4-6 dan
  • 2010: Kamp -80kg
  • 2011: Kamp -79kg (Kickboxning)
  • 2011: mönster div. 4-6 dan
  • 2014: mönster div. 4-6 dan
Johan Andersson (Södermalm)
  • 2007: Mönster div. 2 dan
Marlene Andersson (Södermalm)
  • 2014: Mönster div. 4-1kup

Andreas Edqvist (Södertälje)

  • 2010: Specialteknik
Daniel Brännstam (Södermalm)
  • 2015: Kamp -78kg
Tomas Ernemar (Södermalm)
  • 2010: div. 4-1kup
Sofia Gustavsson (Södermalm)
  • 2014: Kamp -62kg
  • 2015: Kamp -68kg

Charbel Halef (Södertälje)

  • 2012: Kamp -75kg (junior)
Emma Hoffström (Södermalm)
  • 2015: Kamp +65kg (junior)
  • 2016: Kamp +60kg (junior)
  • 2017: Krosstekniker

Fredrika Holm (Södermalm)

  • 2017: Kamp -56kg
  • 2018: Kamp -56kg
Jacqueline Jukic (Södermalm)
  • 2012: Specialteknik
Arne Kästel (Södermalm)
  • 2015: Mönster div. 1 dan

Viktor Kvick (Södertälje)

  • 2011: Kamp -63kg (junior)
  • 2012: Kamp -68kg (junior)
Marit Larsson (Södermalm)
  • 2008: div. 1 dan
  • 2008: Specialteknik
Jan Londén (Södermalm)
  • 2005: div. 4-1kup
Maksim Paschkov (Södermalm)
  • 2007: Kamp -54kg
  • 2008: Kamp -54kg
  • 2009: Kamp -54kg
Mirja-Karin Pettai (Södermalm)
  • 2011: Kamp -58kg
  • 2012: Mönster div. 4-1kup
Orlando Roudette (Södermalm)
  • 2008: Kamp +80kg
Isabelle Schander (Södermalm)
  • 2015: Specialteknik
  • 2015: Mönster div. 2 dan
  • 2015: Kamp -75kg
  • 2016: Specialteknik
  • 2016: Kamp +68kg
Masum Sharipov (Södermalm)
  • 2004: Kamp -63kg
Patrik Stockhaus (Södermalm)
  • 2012: Mönster div. 4-1kup
Caroline Strömbäck (Södermalm)
  • 2007: Mönster div. 4-1kup
Alexandr Sötnik (Södermalm)
  • 2013: Mönster div. 4-1kup

Antipas Tersenidis (Södermalm)

  • 2017: Kamp +68 (junior)
Andreas Uppström (Södermalm)
  • 2007: Mönster div. 1 dan
  • 2009: Mönster div. 2 dan
  • 2009: Kamp -63kg
  • 2010: Mönster div. 2 dan
  • 2012: Mönster div. 3 dan
  • 2013: Mönster div. 3 dan
  • 2016: Mönster div. 4 dan
  • 2018: Mönster div. 3-6 dan
 
Våra sociala medier
Partners
Länkar
Annonser